Emlakkentin Kurucusu Nihal Çınar Büyümeye Devam Ediyor

 

 

 

Nihal Çınar ile Ankara’nın en iyisi haber portalı için yaptığımız söyleşide deneyimli emlakçı bize A’dan – Z’ye işinin inceliklerini anlattı…

 

Emlak firması ile çalışmanın faydalarından, işinin zorluklarından ve ayrıcalıklarından tutunda;  Evin satışa sunulmadan önce neler yapılması gerektiğini bu söyleşide bir bir dile getirdi.

 

 

 

 

Keyifle okuyacağınız söyleşide Emlakkent – Nihal Çınar ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

  • Ev arsa veya herhangi bir gayrimenkul de fiyat belirleme nasıl yapılıyor?

Bir evin satışa sunulmasından önce bakılması gereken ilk şey, emlak endeksi verileri olmalıdır. Satılık dairelerin bulunduğu çevrenin özellikleri ve konumuna bağlı olarak bir fiyat çıkarılması gerekir. Evin bulunduğu mahalle, ilçenin genel olarak hesaplanmış geri dönüşüm/amortisman değeri üzerinden ev fiyatı hesaplanabilir. Geri dönüşüm fiyatı her mahalle, ilçe ve bölgeye göre özeldir. Örneğin amortisman süresi 20 yıl olarak görülen bir bölgede 20×12=240 aylık kiralık fiyatı üzerinden hesaplama yapılabilir. Daha açacak olursak; dairenin kira fiyatı 10.000 Türk Lirası ise; 10000 x 240 = 2.400.000 Türk Lirası ile satışa sunulabilir

  • İşini iyi yapan emlak danışmanı tanımı?

Bir emlak danışmanı dürüst, şeffaf ve etik olmalıdır. Ayrıca, müşterilerine karşı sorumlu olmalı ve onların çıkarlarını her zaman ön planda tutmalıdır. Müşterilerine doğru bilgi vermeli, gerçekçi beklentileri sunmalıdır. ( sosyal, pozitif, araştırmacı, yenilikçi, güvenilir, sabırlı.)

  • Emlak firmasıyla çalışmanın faydaları?

Emlak firmaları bir insana çok büyük fayda sağlamaktadır, bir kişi ev satın almak isterse veya yeni bir eve taşınmak isterse kiralık da olsa satılık da olsa emlak firmaları yardımcı olmaktadır.

Emlak firmaları ile çalışmak çok fazla avantajları vardır, hem evi almak, kiralamak isteyene hem de emlak firmasında çalışana.

Bunun için aklınızda bir proje var ise evinizi satmak veya kiralamak gibi emlakçılar ile danışmak sizin faydanıza gelecektir.

Aynı zamanda da sadece ev bakıyorsanız ve size göre bir ev bulmak istiyorsanız yine de emlakçı firmalar ile danışmak sizin faydanıza gelecektir.

Emlak firmaları sizlere en iyi hizmeti sunmak için buradayız.

 

  • Yatırım amaçlı satın almanın en uygun zamanını nasıl belirleyebiliriz?

Gayrimenkul yatırımı için en iyi aylar, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Genellikle, mevsimsel eğilimler, piyasa koşulları ve bölgesel özellikler, hangi ayların yatırım için daha uygun olduğunu belirleyebilir.

Genel olarak, yatırım yapmadan önce pazar araştırması yapmak ve uzmanlardan danışmanlık almak önemlidir. Gayrimenkul yatırımı, yerel ve genel ekonomik koşullara, piyasa trendlerine ve yatırımcının hedeflerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Unutmayın ki her yatırım kararı dikkatli bir analiz ve düşünceyle alınmalıdır.

  • Gayrimenkul fiyatlarının yüksek olmasının sebebi?

Ev fiyatlarının yükselmesinin temel sebebi olarak dövizin yükselmesini gösterebiliriz. Dövizin yükselmesiyle artan enflasyon oranı doğal olarak ev fiyatlarına da yansır. Diğer yandan inşaatta kullanılacak malzemelerin ve işçilik giderlerinin artmasına neden olarak yeni yapılan evlerin de fiyat artışını önemli ölçüde etkiler.

  • İşinizin zorlukları ve ayrıcalıkları?

Bir emlakçı olarak işe başlamak çok kolay, fakat başarılı bir emlakçı olmak zor ve zaman gerektirir.

Bu nedenden dolayı sektörümüzde farklılık yaratabilmek için gayrimenkul piyasasından daha çok profesyonelleşmeye ve alanımızda büyümeye devam ediyoruz.

Türk insanı son anda karar verme veya fikir değiştirme gibi özelliklere sahip. Çok planlı ve programlı değiller. Kiracı adaylarının sürekli karar değiştirmesi bizleri oldukça zorluyor. Ev sahipleri ise aynı evi 50 farklı gayrimenkul danışmanına vermekten vazgeçmiyor. Bu hem verimsizlik hem de kalitesiz bir rekabet yaratıyor .Ne istediğini bilmek böyle bir şey… Tabii emeğe saygı göstermek de oldukça önemli..Bu sebeple müşteri portföyümüze en kaliteli hizmeti sunarak mevcut müşterimizi daima aktif tutma çabasındayız.

 

  • Lokasyonve konsepti seçerken nelere dikkat edilmeli?

 

Dairenin ulaşımı, günlük ihtiyaçlarını giderebilme, okul yakınlığı, çevre yolu, cadde  vb.

Apartmanın konumu

Dairenin konumu

Plan ,

Ana malzemeler

Tesisat

Bitiş detayları

 

  • Okurlarımıza kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

 

1989 Ankara doğumluyum. Yaklaşık 12 yıldır hizmet ve satış sektöründe aktif çalışıyorum. 2017 yılında emlak sektöründe kendi şirketimi ve ekibimi kurdum. Daha sonra markamı patentleyerek daha kurumsal bir şekilde bu sektörde devam ettim. Amacım, mutlak müşteri memnuniyeti ilkesiyle hizmet sunmak ve gayrimenkullerinizle ilgili profesyonel destek sağlarken yatırımlarınızı birikime dönüştürürken sizin çıkarlarınız ve kârınızı profesyonel bir şekilde elde etmenizi sağlamak.

 

  • Bu sektöre başlangıcınızı sizden öğrenmek istiyoruz?

 

Uzun yıllar uluslararası bir finans sektöründe birikim ve kazanç uzmanlığı yaptım.  Çevremde inşaat sektöründen işin hakimiyetini kurabileceğim yakın dostlarım vardı ve artık bulunmuş olduğum sektördeki müşteri bilgi birikimlerimi ve onlara yaptırmış olduğum tasarruflarımı yatırıma dönüştürmeleri gerektiğini planlayarak bu sektöre giriş yaptım.