Ödüllü Radyo Programcısı “Yusuf Can Karapınar” 4000 oy aldı

Ödüllü Radyo Programcısı “Yusuf Can Karapınar ile tanıştık”

Uzun yıllar radyo programcılığı geçmişine sahip olan Yusuf Can Karapınar; radyo programcılığı ile ilgili merak edilenleri bize anlattı. Çocukluğundan itibaren radyo dinleyerek büyümüş ve radyonun hayatımda hep farklı bir yeri olmuş. Mikrofonla tanıştıktan sonra insanın en büyük hayali daha büyük kitlelere ulaşmak oluyor bunu fark ettim diyor Yusuf Can Karapınar.

Keyifli söyleşimizde sizi usta radyocu ile baş başa bırakıyoruz…

-Öncelikle radyoculuk hayatınız nasıl başladı ve bu mesleğe ilginiz ne zamandır var? Sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahseder misiniz?

10.10.1991 Ankara doğumluyum. Başkent Üniversitesi Bankacılık girişliyim daha sonra Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi okudum ve yaklaşık 10 senedir sahne alıyorum. 5 senedir Radyo Beyaz’da 07:00–10:00 saatleri arasında ‘’RADYASYON’’ adlı programı yapıyorum. 2021 senesinde uluslar arası sanat medya ve iş dünyası ‘’Üstad’’ tarafından yılın en iyi çıkış yapan radyo ve televizyon programcısı , sunucu 2022 senesinde Ankara’nın en iyileri ödül töreninde yılın en iyi çıkış yapan DJ‘i, yine 2022 senesinde Gold moon awards medya ödüllerinde yılın en iyi çıkış yapan radyo programcısı ödüllerini aldım

Radyoculuk serüveniniz nasıl başladı ?
18 yaşımın yaz tatilinde Ankara’da ki en büyük turizm tesisinde halkla ilişkiler personeli olarak işe başladım. Hitabet kabiliyetim ve enerjim tesis misafirlerinin ve yöneticilerimin dikkatimi çekti. Kısa sürede yöneticim tesiste ‘’mikrofon şov’’ yapmamı istedi. İlk olarak 18 yaşımda mikrofonla tanıştım ve o andan itibaren hiç bir şey eskisi gibi olmadı.
Eğitim hayatım devam ederken bir yandan aile şirketimizde yöneticilik yapıyordum, her zaman yaz gelsin bir an önce çabucak mikrofonumla kavuşayım istedim. Ankara’da bulunan her tesiste çalıştım diyebilirim on sene boyunca yazları ve kışları iki farklı insan olarak yaşamaya devam ettim.
Çocukluğumdan itibaren radyo dinleyerek büyüdüm ve radyonun hayatımda hep farklı bir yeri vardı. Mikrofonla tanıştıktan sonra insanın en büyük hayali daha büyük kitlelere ulaşmak oluyor bunu fark ettim. Beyaz yakalı olarak her gün işe gitmek beni tatmin etmemeye başladı ve aklımdan bir gün bende radyonun o sihirli dünyasında insanlara ulaşmalıyım demeye başladım. Son sahne aldığım sene mikrofon hayatımda çok daha farkı bir yerdeydi bunu daha çok hissettim.

Ankara’nın en çok dinlenen pop radyosu olan Beyaz en çok dinlediğim radyoydu ; Bende ilk olarak radyo Beyaz’a staj için başvurdum. Hayallerimi anlattığımda beni ciddiye alan yardımsever uzman kadrosu sırtını bana dönmedi.

Bir sene ikinci mikrofon olarak ‘’drive time’’ da kendimi geliştirdikten sonra hafta sonu yayınlarına başladım. Kısa bir süre sonra hafta içi ikinci mikrofon olarak başladığım saatin yayıncısı oldum. Dinleyicilerden çok güzel dönüşler alıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor.

-Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Yeni projeleriniz var mı? Dijital platformlar üzerine de projeleriniz olacak mı?

TİVİ 6 DA NEW STAR OF TURKEY ses yarışmasının çekimlerini yapıyoruz şu an Bülent Ersoy başta olmak üzere harika bir ekiple çalışıyoruz tabi ki sunucu olarak yine bendeniz sizlerleyim bundan önce yine DOKTOR RANDEVUSU ve YUSUF CAN KARAPINAR ile KÜLTÜR SANAT SAĞLIK programlarını hazırlayıp sundum yine TİVİ 6 da radyo, televizyon ve sahneler bu kadar yoğunken dijital için bir şeyler üretmeye vakit kalmıyor maalesef

Günümüzde dijital sektörün yaygınlaşmasıyla birlikte radyolara olan ilgi sizce azaldı mı?

2021 tarihli EBU (Avrupa Yayın Birliği) Medyaya Güven Raporuna göre, özellikle Avrupa’da, yüzyılı aşkın bir geçmişe sahip olan radyonun günümüzde hâlâ en güvenilir ve en yaygın kullanılan medya araçlarından biri olduğunu söylüyor.
Radyo, kamuyu ilgilendiren konularda gerçek zamanlı olarak, profesyonel bir kapsamla bilgiye hızlı ve düşük maliyetli erişim sağlamanın yanı sıra, uzaktan eğitim ve eğlencenin de yıllardır teminatı oldu. Bugün ise, “geleneksel” ve en son teknolojiler arasında bir köprü kuran radyo, artık podcast’ler ve çoklu ortamlı web siteleri gibi farklı cihaz ve formatlar aracılığıyla da çok çeşitli içerikler sunuyor.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumuna (UNESCO) üye devletler tarafından 2011’de ilan edilen ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2012’de “uluslararası gün” kabul edilen 13 Şubat Dünya Radyo Günü 2022 yılında “Radyo ve Güven” temasıyla kutlandı. Ana tema altında üç alt tema konusu ise “radyo gazeteciliğine güven”, “güven ve erişilebilirlik” ile “güven ve radyo istasyonlarının sürdürülebilirliği” şeklinde belirlendi.

“Radyoya Güven Neden Sarsılmadı?” “Peki, Radyoya duyulan güvenin sarsılmayıp devam etmesini nasıl yorumlamalıyız?

Bu soruyu da UNESCO şöyle cevaplıyor: ‘Bu güven düzeyi, vatandaşlara ne pahasına olursa olsun doğru ve güvenilir bilgi sağlamanın önemini daha da pekiştirmekte ve hayatların tehlikede olduğu günümüzde, insanların medyadan beklentilerini oluşturan şey de bu olmaktadır.’

-Çok fazla dinleyici hayran kitleniz var. Bunu nasıl sağladınız?

-Didaktik bir program olması için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Günün konusu genelde insanların günlük hayatlarında onlara bir şeyler katacak ve gittikleri yerlerde sohbet ettikleri ortamda anlatabilecekleri sağlıklı bilgiler vermek. Her Cuma kendi işinde uzman kişileri konuk alıyorum bir ‘’Kültür Sanat Sağlık’’ eki sunuyorum ve tabi ki vazgeçilmez istek şarkılar…
Dinleyenlerimin trafik yolculuğunu en keyifli hale getirmek için favori şarkılarını onlarla buluşturuyorum kısaca listeyi dinleyenler belirliyor ve her gün farklı bir liste onlarla buluşuyor. Yayında çaldığım şarkılar hem benim zevkim hem de radyo yönetimimle aynı dili konuşabiliyor olmanın avantajı

-Yusuf Can Karapınar www.ankaranineniyi.com internet sitesinde Ankara’nın en iyi radyo programcıları arasında. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ben programımı kentin en iyisinden hepinize merhaba diye açıyorum Ankara’nın en iyisi olduğumdan hiç şüphe duymadım sizin anketleriniz de 2. çıkıyorum bu beni biraz üzdü. Bu sebepten ötürü okuyucularınıza daha çok oy kullanmalarını tavsiye ediyorum. Böyle harika bir platform oluşturduğunuz için size ve ekibinize teşekkür ederim radyasyon devam ediyor !!!